Mech Jawajski – co warto o nim wiedzieć?

Rośliny w akwarium są nierozłącznym elementem wielu aranżacji i wodnych mini ekosystemów. Każdy zapalony akwarysta, czy miłośnik tego coraz bardziej popularnego hobby, pieczołowicie dobiera odpowiednie gatunki roślin do swojego zbiornika. Rośliny są bowiem nie tylko znakomitym elementem dekoracyjnym w akwarium słodkowodnym lub morskim, ale także spełniają wiele innych ważnych funkcji, jak np. dotleniają wodę, stanowią naturalne schronienie dla ryb, a także pomagają w oczyszczaniu wody z resztek i odpadków pochodzenia organicznego.

Wybierając rodzaj akwarium – słodkowodne lub morskie, musimy także dobrać do niego odpowiednie rośliny. Nie może to być kwestia przypadku, dobór roślin musi być sprawą dobrze przemyślaną i odpowiednią dla danego środowiska wodnego i ryb tak, aby te czuły się dobrze w wykonanej przez nas aranżacji. Jeżeli nie wiemy jaki rodzaj roślin będzie odpowiedni dla naszego zbiornika i w jakie rośliny najlepiej zainwestować, oraz jak przeprowadzić odpowiednią aranżację akwarium, dobrze jest powierzyć to zadanie fachowcom. Serdecznie zapraszamy w tej kwestii do kontaktu z naszą firmą, chętnie doradzimy i pomożemy w odpowiedniej aranżacji, oraz doborze roślin osobom, które chciałyby zlecić tego typu realizację.

   Zobacz także – akwarium na wymiar Warszawa.

Jedną ze znanych i cenionych w świecie akwarystycznym roślin, którą teraz omówimy, jest Mech Jawajski, znany także pod nazwą Java Moss lub nazwą łacińską -Vesicularia Dubyana. Jest to roślina pochodząca z rejonów Azji Południowej, a konkretnie z Indii, występująca naturalnie w środowiskach wilgotnych oraz zacienionych, jak również obszarach leśnych, nad brzegami strumieni, spotykana także pomiędzy kamieniami i skałami również w Indonezji, Japonii i na Filipinach.

Jak wygląda Mech Jawajski.

Mech Jawajski jest niewątpliwie piękną i robiącą wrażenie rośliną, zwłaszcza jeśli występuje w większych ilościach i jest odpowiednio wyhodowany, a także gdy jest ładnie wyeksponowany – szczególnie w przypadku gdy posiadamy akwarium optiwhite z szybą ze szkła odbarwionego, przekazującego w pełni piękno i naturalność kolorów. Nic więc dziwnego, że jest wykorzystywany jako element dekoracyjny, stosowany w niezliczonych aranżacjach zbiorników akwariowych. Aranżacja akwarium z wykorzystaniem mchu Jawajskiego, z pewnością zrobi wrażenie na każdym, któ spojrzy na akwarium. Java Moss jest rośliną, posiadającą cienkie i nitkowate wyrostki, z których rozwijają się główne długie oraz miękkie łodygi, osiągające długość do kilkunastu centymetrów. Od głównych pędów odchodzą pędy boczne o długości do kilku centymetrów. Każdy pęd ma dwa rzędy butelkowozielonych liści (mikrofili). Liście te są większe na głównych łodygach. Roślina potrafi tworzyć piękne i gęste kolonie.

W akwarium Mech Jawajski może być używany na różne sposoby, zarówno jako roślina pierwszoplanowa, gdzie najpiękniej się prezentuje zwłaszcza wprowadzona u podstaw większych roślin, jak również może być wykorzystywany do przyczepiania się do różnego rodzaju powierzchni takich jak skałki czy kamienie, albo kawałki drewna, gdzie potrafi rozprzestrzenić się we wszystkich kierunkach, tworząc efektowne kompozycje. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie w zbiorniku dominują małe rybki lub narybek, tworząc dla nich idealne i zdrowe środowisko.

java moss

Pielęgnacja Mchu Jawajskiego

Warto pamiętać, że jeśli będziemy nawozili Mech Jawajski znacznie przyspieszy to jego wzrost. Generalnie nie jest jednak konieczne jego nawożenie. Nie jest to roślina wymagająca, szybko się rozrasta, jest dość odporna i ładnie się rozwija w wodzie o zróżnicowanej jakości, a także o średnim natężeniu światła, jednak też należy pilnować aby oświetlenie nie było też nazbyt niskie, ponieważ roślina może zacząć żółknąć. Jak już wspomnieliśmy, najbardziej efektowne kompozycje powstają w wyniku porastania mchu na korzeniach, kawałkach drewna lub skałkach. Czasem wykorzystuje się go wręcz do tworzenia większych obszarów trawników z mchu. Jednym z zaleceń co do pielęgnacji Mchu Jawajskiego jest to, że powinno się go regularnie przycinać, wtedy zachowywać będzie ładną i zadbaną strukturę.

Jeśli myślimy o rozmnożeniu mchu, wystarczy podzielić go na kilka mniejszych części, układając je później luźno na podłożu.

Zadbana i poddana pielęgnacji roślina, którą ładnie i w sposób przemyślany udekorujemy zbiornik akwarium, na pewno przyniesie użytkownikowi wiele radości i dumy. Gatunek, który omówiliśmy, nadaje się zarówno dla początkujących hobbystów, jak również dla doświadczonych akwarystów.

Kontakt

Obsługujemy klientów z całej Polski

+48 609-897-709

Warszawa - Bielany

Call Now Button