Pielęgnacja Ryżanek japońskich

Jeśli do swojego zbiornika akwarium planujemy wpuścić jakieś ciekawe i nie duże rybki, z pewnością możemy zainteresować się z pozoru niepozorną małą rybką o nazwie Oryzias latipes, czyli Ryżanka japońska lub tez Ryżówka, zwana także Medaką. Jest to nie duża ryba pochodząca z rejonów Azji Połudnowo-Wschodniej a konkretnie z rejonów Chin, Japonii, Vietnamu, występująca przede wszystkim w stawach, bagnach oraz polach ryżowych i niewielkich równinnych strumieniach. Co ciekawe jednak, mimo iż uważana jest za rybę słodkowodna, gdyż w takich wodach głównie można ją znaleźć, to także potrafi wytrzymać w wodach słonych, gdyż znajdowana jest również w przybrzeżnych wodach niektórych regionów Japonii i Korei.

W hodowlanych warunkach ryba lepiej znosi rozcieńczoną wodę morską, niż słodką.

Jeśli planujesz hodowlę tej lub innej ryby i nie wiesz na jakie akwarium się zdecydować, warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. Możemy wykonać dla Ciebie akwarium na wymiar oraz przeprowadzić odpowiednią aranżację akwarium, w którym rybki wybrane przez Ciebie do hodowli lub zaproponowane przez nas, będą miały idealne środowisko dożycia i rozwoju.

Nazwa tej rybki wzięła się głównie stąd, że żyje ona w polach ryżowych ale także od jej ubarwienia, które przypomina ziarno ryżu. Żyjąc naturalnie, Ryżanka japońska posiada przede wszystkim kolor biały, lub biało-pomarańczowy, czasem biały z domieszką żółtego, podczas gdy w hodowli występują także ryby o różnych kolorach. Ta mała rybka nadaje się do akwarium wielogatunkowego, jeśli inni jego współmieszkańcy mają podobne rozmiary i usposobienie.

Jak jak zadbać o Ryżankę japońską?

Ryżanka japońska jest w zasadzie rybą nieskomplikowaną w hodowli i dobrze przystosowującą się do warunków, jeśli oczywiście odpowiednie jej przygotujemy. Powinno się ją trzymać w kolonii liczącej co najmniej 6-8 sztuk. Jest to ryba generalnie wszystkożerna, której wielkość mieści się w granicach ok 2-4 cm. Dobrym środowiskiem w hodowli jest dla Medaki akwarium wielogatunkowe z dobrze filtrowaną, klarowną wodą, o temperaturze 19-23°C oraz wieloma różnymi roślinami.

Wiele osób zna jedynie te ryby z widzenia, a nie wie wiele o ich obyczajach i sposobie hodowli. Jedną z ciekawostek jest to, że samica po tarle może nosić jaja w zlepku przed płetwą odbytową. Jaja są połączone w grono przypominające winogrono i mogą zostać rozprowadzone po roślinach i innych elementach wyposażenia akwarium. Może się to wydawać dziwne i niecodzienne dla osób nie znających tej ryby, ale jest to w przypadku tego gatunku całkowicie normalne zjawisko. Młode rybko z jaj wylęgają się już po ok. 10 dniach.

Jak wspomnieliśmy, Ryżanka japońska nie jest wybredną ryba jeśli chodzi o pokarm i lubi w zasadzie jeść wszystko. Można ją karmić pokarmem wysokiej jakości, obejmującym płatki, granulki oraz żywe, mrożone lub liofilizowane artemie , mikrorobaki, tubifex i drobno posiekane ochotki.

Medaka w akwarium

Ponieważ Medaka czyli Ryżanka japońska jest małą rybką i posiada spokojne usposobienie, oraz jest łatwa w hodowli, cieszy się sporym zainteresowaniem hodowców i jest chętnie do hodowli wybierana. Jest dość wytrzymałą rybą i aktywną, więc na pewno stanie się świetną ozdobą niejednego zbiornika i przyniesie właścicielowi wiele radości. 

Kontakt

Obsługujemy klientów z całej Polski

+48 609-897-709

Warszawa - Bielany

Call Now Button