Jakie rośliny do akwarium?

Jakie rośliny do akwariumRośliny w akwarium stanowią niezwykle istotny element nie tylko dekoracyjny, ale również zapewniają rybom ochronę i możliwość schowania się, oraz poprawiają jakość wody. Zbiornik akwarium bez roślin byłby też zdecydowanie mniej atrakcyjny wizualnie niż w przypadku gdy stosujemy rośliny. W sklepach znajdziemy setki gatunków roślin, które możemy wykorzystać do stworzenia naszego akwarium, warto jednak zapoznać się z tymi, które są najbardziej popularne i te, które polecane są początkującym akwarystom.

Kiedy planujesz założenie własnego akwarium, to podczas aranżacji akwarium z roślinami, rodzaj roślin, które wybierzesz i miejsce ich umieszczenia, może mieć duży wpływ na ogólny wygląd akwarium zwłaszcza wtedy, gdy rośliny mają w nim rosnąć. Świetnym podejściem do aranżacji zbiornika jeśli chodzi o roślinność, jest stworzenie wizualnego przejścia od najmniejszych roślin z przodu akwarium, do najwyższych na końcu.

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z akwarium i będziesz sam aranżował zbiornik, lub będziesz chciał zlecić jego wykonanie doświadczonemu wykonawcy, poniżej przedstawiamy propozycje kilku popularnych roślin, które znakomicie nadają się do wykorzystania w akwarium i zaaranżowania w nim przestrzeni.

W przypadku gdy zdecydujesz się powierzyć realizację firmie akwarystycznej, zapraszamy serdecznie do współpracy z Akwarlux.

 1. Rośliny Anubias
  Anubias to średniej wielkości roślina, którą można wykorzystać do dekoracji swojego akwarium. Lubi być przymocowana do skałki lub drewnianego elementu, który zamieścić można pośrodku zbiornika. Z kłącza wypuszcza liście w górę, które nawet przy dość słabym oświetleniu, powinny całkiem ładnie wzrastać. Liście są średniej wielkości, dlatego stanowić mogą świetne schronienie dla mniejszych rybek. Charakteryzuje się jednak dość wolnym wzrostem, więc potrzeba więcej cierpliwości w jej pielęgnowaniu.
 2. Kryptokorony
  Rośliny kryptokoronowe (Cryptocoryne) należą do niezbyt wymagających w hodowli roślin, chociaż mogą być wrażliwe na przesadzanie oraz przenoszenie, więc warto je zostawić w tym miejscu w którym wyrosły. Posiadają umiarkowaną ilość liści. Jedną z odmian tej rośliny jest Cryptocoryne wendtii pochodzące ze Sri Lanki, posiadająca różne kształty liści. Niektóre z nich są zaskakująco długie, dochodzące nawet do 100 cm. Rośliny te nadają się dla początkujących, ponieważ dobrze radzą sobie zarówno w mocniejszym jak i słabszym świetle.
 3. Paproć Jawajska
  Paprocie jawajskie są dość często spotykaną rośliną w akwariach. Świetnie nadaje się jako roślina na środkowy plan, gdyż znakomicie czuje się przyczepiona do skał lub drewnianych elementów, posiadając dość silny system korzeniowy. Ma średniej wielkości liście, choć mogą być też i większe dochodzące do 30-35 cm, ale jest dosyć gęstą rośliną w której uwielbiają się chować ryby. PH wody w której paproć czuje się najlepiej wynosi mniej więcej ok. 6-8.
 4. Mech Jawajski
  Mech jawajski (Java Moss) jest rośliną, która świetnie się pielęgnuje. Lubi raczej umiarkowane temperatury i niezbyt mocne oświetlenie, choć może się przystosować także do nieco mniej sprzyjających warunków. Przez akwarystów używany jest przeważnie jako roślina umieszczana w podłożu zbiornika, z której można uzyskać tzw dywan roślinny. Lubi przyczepiać się praktycznie do każdego podłoża. Stanowi świetne miejsce do ukrycia się dla drobnych rybek. Posiada drobne i cieniutkie łodygi z wystającymi na boki drobnymi listkami.
 5. Żabienice
  Jedną z najbardziej popularnych roślin, jest Żabienica (Echinodorus). Posiada ona świetle zdolności adaptacyjne i znakomicie dostosowuje się do swojego otoczenia. Posiada dość efektowny wygląd i mocno rozwinięte korzenie. Nie należą do specjalnie wymagających roślin. Odmiana Echinodorus Ozelot posiada duże, zielone liście z czerwonym, brązowym lub czarnym elementem marmurkowym. Będą świetnym elementem środkowej lub z tylnej części zbiornika. Rosną dość szybko więc trzeba stale kontrolować ich wzrost, regularnie je przycinając.

Jeśli zainteresował Was temat roślin w akwariach, chcielibyście zlecić nam realizację zbudowania akwarium do Waszego pomieszczenia i chcielibyście poznać jeszcze inne propozycje roślin, które można wprowadzić do zbiornika i ciekawie go zaaranżować, zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Zobacz też: akwarium optiwhite | Akwarium na wymiar Warszawa

Kontakt

Obsługujemy klientów z całej Polski

+48 609-897-709

Warszawa - Bielany

Call Now Button