Historia akwarystyki

Dawno temu, ludzie najczęściej hodowali wszelakie żywe stworzenia w celach konsumpcyjnych i albo je zjadali, albo czerpali korzyści z tego co zwierzęta dawały, czyli mleko, jajka itd. Tak jest zresztą do dziś, lecz w dzisiejszych czasach oprócz hodowli czysto konsumpcyjnej, ludzie hodują także zwierzęta w celach rozrywkowych i hobbystycznych. Tak samo jest z rybami i innymi stworzeniami wodnymi.

ryba w dzbanieKiedy zatem ludzie zaczęli doceniać walory piękna zwierząt i zaczęto hodować ryby na pokaz oraz w celu zdobienia wnętrza, dla przyjemności hodowania? Początki akwarystyki datuje się mniej więcej na ok 1500 lat temu, kiedy to w Chinach zaczęto interesować się i praktykować hodowlę ryb w celach ozdobnych, choć pewne źródła podają, że mogło być to jeszcze znacznie wcześniej, ok 2500 lat p.n.e., w okresie gdy Sumerowie hodowali swoje ryby również dla rozrywki i można by rzec ówczesnego hobby. Mało jest jednak informacji o tamtym okresie.

W Chinach, jako ryba hodowlana, cieszył się popularnością karaś złocisty, którego hodowano w wazach lub misach albo specjalnie przygotowanych sztucznych, ogrodowych zbiornikach wodnych.

Zaczęto zwracać uwagę na walory wizualne ryb i poszukiwać ciekawych i ładnie wyglądających gatunków. Rozpoczęto także proces selekcji, w którym wybierano najładniejsze ryby, które trafiały dalej do hodowli. Chińczycy bardzo długo praktykowali hodowlę wybranych gatunków ryb poza swoimi domami, w oczkach wodnych i zbiornikach ku temu przygotowanych. Dopiero ok 600 lat temu, wpadli na pomysł przeniesienia zawartości stawów do swoich domów. Można więc powiedzieć, że były to pierwsze początki prawdziwej hodowli ryb w warunkach domowych.

Akwarystyka w Europie.

Do Europy akwarystyka lub można by rzec zainteresowanie hodowlą ryb jako ozdobą pomieszczeń, dotarła z Dalekiego Wschodu. Szybko rozprzestrzeniła się po całym kontynencie i ok XVII wieku cieszyła się sporym zainteresowaniem, choć w tamtym okresie, stanowiła rozrywkę raczej jedynie dla najbogatszych ludzi. Z czasem, dzięki poszerzaniu się wiedzy o hodowli ryb i coraz szerszym propagowaniu tej rozrywki, stała się ona coraz tańsza i bardziej dostępna, także dla szerszego grona społeczeństwa.

Pierwsze akwaria, przypominały raczej wielkie słoje. W XVII wieku jeden z austriackich rybaków tak właśnie przechowywał swoje ryby, a W 1774 roku zoolog z Genewy zbudował dla nich prototyp dzisiejszego akwarium o kształtach już bardziej współczesnych. Pod koniec XIX wieku termin akwarium, trafił do słowników i zaczęto także wydawać pierwsze specjalistyczne publikacje o tej tematyce.

W czasach współczesnych w Polsce, w PRL akwaria gościły w wielu domach i mieszkaniach. W wielu miejscach były to nieduże, gotowe zbiorniki jakie w tamtych czasach można było kupować w sklepach akwarystycznych. Dominowały akwaria słodkowodne, w których pływały u wielu osób niemalże te same gatunki ryb. W obecnych czasach, akwarystyka przezywa ogromny rozkwit popularności. Dzięki nieograniczonemu wręcz dostępowi do wszelkiego rodzaju dodatków i sprzętów a także gatunków ryb i stworzeń, powstają mniejsze lub większe zbiorniki, wykonywane często na indywidualny wymiar.

Akwarium na indywidualny wymiar dla każdego

nowoczesne akwariumAkwarium na wymiar obecnie cieszy się wielką popularnością. Każdy może zamówić sobie w specjalistycznej firmie akwarystycznej, wykonanie takiego zbiornika, jaki będzie pasował do przygotowanego ku temu pomieszczenia. Nowoczesna technologia dotarła także do branży akwarystycznej, dzięki temu możemy instalować nowoczesne oświetlenie, sterowane zdalnie smartfonem, czy zautomatyzowane filtry i inne elementy pracujące w akwarium. Duży wybór ryb sprawia, że możemy wybrać akwarium słodkowodne lub morskie do którego można dobrać ryby z całego wachlarza dostępnych gatunków.

Również pozostałe dodatki takie jak rośliny, podłoża, elementy dekoracyjne, tła, można wybierać z dużej ilości obecnie dostępnych. Duży wybór wszystkiego sprawił, że kiedyś może pomijana a obecnie coraz bardziej istotna, stała się aranżacja akwarium. Prawidłowe skomponowanie wszystkich elementów, wizualne dopasowanie, jest bardzo ważne, aby ostateczny efekt był jak najlepszy. Wielkie zbiorniki z odpowiednio wykonaną aranżacją potrafią robić wielkie wrażenie.

Kontakt

Obsługujemy klientów z całej Polski

+48 609-897-709

Warszawa - Bielany

Call Now Button