Dekoracje w akwarium

Akwarystyka to temat rzeka. Coraz więcej osób pasjonuje się hodowlą ryb akwariowych, zakładając akwaria słodkowodne lub słonowodne – morskie. Jednakże wiele osób, nawet tych, które nie są wielkimi hobbystami i pasjonatami akwarystyki, chciałoby mieć fajny zbiornik w swoim mieszkaniu lub firmie. Takie dobrze zaaranżowane akwarium, z bogato wyposażonym wnętrzem, roślinnością, stworzeniami wodnymi i dekoracjami, stanowi świetny, naturalny element dekoracyjny, urzekając niejednokrotnie swojego obserwatora żywymi barwami i magicznym klimatem.

Akwarium to nie tylko miejsce, w którym można hodować ryby. Akwarium może stanowić również ciekawy dodatek aranżacji wnętrz. Wkomponowane w specjalnie przygotowaną ku temu przestrzeń, zabudowę lub wnękę, staje się częścią pomieszczenia, w którym się znajduje. Może być więc bardzo ciekawym i niepowtarzalny elementem dekoracyjnym, może równocześnie także stanowić źródło relaksu, psychicznego odprężenia i odskoczni od codziennych problemów, stając się kojącą zmysły cząstką natury. Jeśli chcesz, by Twoje akwarium dodatkowo ładnie się prezentowało, koniecznie pomyśl o wykorzystaniu dekoracji!

Dekoracje do akwarium – dlaczego warto po nie sięgać?

dekoracje w akwariumWydawać by się mogło, że dekoracje mają za zadanie podnieść atrakcyjność akwarium i tym samym sprawić, że miejsce w którym stanie, będzie przyciągać wzrok i zdobić dane wnętrze. Jednak akwariowe ozdoby mają o wiele szersze zastosowanie, ponieważ to właśnie na nich spoczywa zapewnienie rybkom schronienia, czy miejsca do składania ikry.

To jednak nie wszystko, ponieważ wykorzystanie dekoracji jest też dobrym sposobem na urozmaicenie podłoża. Aby wszystko do siebie pasowało i stanowiło spójną całość i koncepcję, niezwykle ważna jest tu przemyślana aranżacja akwarium, z którą możemy zmierzyć się sami lub skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Co mamy do wyboru?

Trzeba przyznać, że producenci dekoracji do akwarium stanęli na wysokości zadania, ponieważ ilość dostępnych rozwiązań robi wrażenie. Do wyboru mamy różne ozdoby do akwarium na wymiar, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie – od naturalnych ozdób, po sztuczne, gotowe do włożenia do wody, jak również takie, które wymagają dodatkowego czyszczenia.

Do naturalnych dekoracji zaliczyć można z pewnością korzenie, które idealnie nadają się do akwariów z rybkami, jak i do tych, w których przebywają inne stworzenia. W tym miejscu warto wspomnieć, że korzenie mogą wymagać dodatkowego oczyszczenia, ponieważ w ten sposób można pozbyć się i usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Aby korzenie odpowiednio przygotować do naszego akwarium, wystarczy wyparzyć je wrzątkiem lub poddać dłuższemu moczeniu.

ryba w akwariumZ pewnością obecność takiego dodatku docenią zarówno rybki, jak i żółw, ponieważ to dla nich idealne miejsce do schronienia oraz odpoczynku. Na tym jednak nie koniec propozycji, ponieważ do naturalnych ozdób zaliczyć możemy także kamienie i skały, które mogą stanowić imitację naturalnego dna zbiornika, ale również posłużyć nam do stworzenia groty dla rybek.

Do naturalnych dekoracji do akwarium możemy zaliczyć również ozdoby wykonane z bambusa, kokosu, drewna, czy gliny. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ceramicznych ozdób w tym np. koralowców, zamków, czy rurek, które z pewnością podniosą atrakcyjność danego zbiornika.

Tuż obok naturalnych dekoracji nie zabraknie wiele sztucznych rozwiązań. Sztuczne ozdoby akwariowe również wpływają korzystnie na wygląd zbiornika z rybkami, czy innymi stworzeniami. W przypadku sztucznych dekoracji wyróżnia się ozdoby plastikowe oraz wykonane z różnego rodzaju tworzyw.

Sztuczne ozdoby, w tym np. kwiaty sprawdzają się tam, gdzie w akwarium nie mogą być hodowane żywe rośliny, czyli np. wtedy, gdy są niszczone lub zjadane przez rybki. Poza tym sztuczne rośliny świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie naturalnej dekoracji akwarium.

Dekoracje i rodzaj szkła z którego zbudowany jest zbiornik

Podczas planowania budowy akwarium, dość istotny jest wybór szkła z jakiego zostanie ono wykonane. Mając na względzie zastosowanie ciekawej dekoracji, w którą wyposażymy nasze akwarium, warto jest przemyśleć zastosowanie szkła Optiwhite. Akwarium Optiwhite to świetny pomysł w przypadku gdy zależy nam na dobrym odwzorowaniu barw roślin, dekoracji, ryb i wszystkiego tego, co znajdzie się w akwarium. Akwarium z tego typu szkła charakteryzuje się bowiem świetną przejrzystością i nie posiada typowego dla szkła Float zielonkawego zabarwienia, widocznego zwłaszcza na krawędziach szkła.

Co i jak dobrać ?

Wielu z nas przywykło do tego, że wybierając dekoracje, stawiamy na to, co nam się podoba pod względem wizualnym. Jednak w przypadku dekoracji do akwarium wybór nie może być przypadkowy. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę mieszkańców akwarium, czyli przebywające w nim rybki, czy inne stworzenia. To jednak nie wszystko, ponieważ istotne znaczenie ma samo środowisko.

Musimy wiedzieć, że niektóre naturalne ozdoby nie powinny być w niektórych akwariach ze względu na niekorzystny wpływ wodny, co oznacza, że np. akwaria słodkowodne muszą mieć odpowiednio dobrane pod siebie dekoracje i roślinność, niż będzie miało to miejsce w przypadku akwariów morskich.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ jeśli chcemy, by akwarium faktycznie pięknie się prezentowało, a jego mieszkańcy mieli zapewnione odpowiednie warunki do życia, powinniśmy zadbać o to, by wszystkie wybrane elementy tworzyły integralną całość. Dlatego, wybierając dekoracje do akwarium, róbmy to bardzo rozważnie.

Niech każda ozdoba współgra z roślinnością, będzie dostosowana do rybek, jak i rodzaju wody, a na pewno uda nam się stworzyć takie akwarium, jakiego inni będą mogli nam pozazdrościć. Poza tym warto pamiętać, by kupować tylko u sprawdzonych i polecanych dystrybutorów, ponieważ to właśnie oni zapewniają najlepsze dekoracje.

Pomoc specjalisty

Jeżeli zainteresowała nas tematyka zakładania akwarium i podjęliśmy decyzję o jego realizacji, lecz nie mamy pewności czy uda się nam dobrać odpowiednie wyposażenie i dekoracje do akwarium, lub nie chcielibyśmy zajmować się tym sami, można cały ten proces przekazać w ręce fachowców i specjalistów, od lat zajmujących się akwarystyką i aranżacją zbiorników.

Akwarlux od wielu lat świadczy usługi związane zarówno z zakładaniem i budową akwariów jak też z aranżacją zbiorników i ich późniejszym serwisowaniem, dlatego chętnie doradzimy i pomożemy w kwestii dobrania odpowiednich dekoracji do akwarium, jak również jego wykonania, wyposażenia i uruchomienia. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Kontakt

Obsługujemy klientów z całej Polski

+48 609-897-709

Warszawa - Bielany

Call Now Button