Aranżacja akwarium

Aranżacja akwarium w domu, biurze, restauracji…

aranżacja akwariumDobrze przeprowadzona aranżacja akwarium może zachwycić nie jedną osobę. Sprawdźmy więc, jak do tego tematu podejść i dlaczego warto podjąć takie kroki.

Projektanci wnętrz zastanawiając się nad urządzeniem mieszkania bądź lokalu użytkowego, w swoich koncepcjach wcale nie ograniczają się wyłącznie do mebli i dodatków. Coraz częściej poszukują nietypowych alternatyw pozwalających na uświetnienie pomieszczenia, jak  również doprowadzenie go do rangi luksusu.

Takim eleganckim motywem dekoracyjnym są na pewno akwaria. Im pokaźniejsze, jak również im lepiej zaaranżowane, tym robi to większe wrażenie na ogladajacych. Warto zauważyć, że występują one nie tylko w domach, ale również biurach, restauracjach, a nawet prywatnych salonach spa, czy klinikach. Tak naprawdę mogą one znaleźć swoje miejsce dosłownie wszędzie, jeśli tylko stworzy im się do tego odpowiednie warunki. Bardzo ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest oczywiście fachowa i przemyślana aranżacja akwarium.

Wymagany osprzęt

Budowa i zakładanie akwarium to poważne przedsięwzięcie. Wiadomo jest, że funkcjonowanie akwarium nie można pozostawić samemu sobie. Istotne jest to, jak zadbamy o jego mini infrastrukturę. Bez obecności odpowiednio dobranej grzałki, jak i również filtrów, rybki nie będą miały szans na przeżycie. Jeśli zamierzamy nagrzewać wodę mniej rozwiniętym sprzętem, wtedy konieczne będzie użycie termometru, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować temperaturę wody. Jakie więc jeszcze kroki musimy podjąć aby aranżacja akwarium wykonana była poprawnie i fachowo?

Niektórzy pasjonaci wymieniają się na forach internetowych ilością urządzeń, w jakie zainwestowali. Czy jest to jednak zwykłe przechwalanie? Być może, ponieważ nie można przesadzać, że wszystkie urządzenia, jakie tylko są dostępne w sklepach akwarystycznych lub zoologicznych, rzeczywiście są niezbędne i bez nich nie utrzymamy akwarium.

Aranżacja akwarium – Co do środka?

Aranżacja akwarium - RybaMożna by rzec, że jest to temat rzeka, choć mamy do czynienia tylko ze zwykłym zbiornikiem. Nic nie szkodzi. Możliwości jest wiele i właściwie bez dokładnej koncepcji, jakie chcemy ostatecznie akwarium uzyskać, ciężko będzie zrealizować plan. Należy pamiętać, że trochę inaczej będziemy mogli zaaranżować akwaria słodkowodne a inaczej morskie. W końcu jedne gatunki rybek wyraźnie należą do ryb morskich, co jednocześnie wyklucza obecność żyjątek funkcjonujących wyłącznie w wodzie słodkiej.

Wielu hodowców rybek decyduje się na wykorzystanie tła w akwarium, chociaż w nowoczesnych rozwiązaniach stawiających na dwustronność zbiornika, coraz częściej odchodzi się od tego, by coś ciekawego znajdowało się na tylnej ścianie.

Kolejnym krokiem w aranżacji akwarium jest zdecydowanie się na konkretne podłoże dla podwodnego świata, który zamierzamy stworzyć. Nie jest to proste zadanie, szczególnie dla początkujących akwarystów. Najlepiej dokładnie ustalić, jakie rośliny oraz jakie rybki chcemy hodować w akwarium. Wtedy względem naszych planów wybór podłoża, wydaje się wręcz oczywisty. Ponownie wracamy do punktu wyjścia, że bez głównego zarysu, jaki końcowy efekt chcemy uzyskać, będzie nam niezmiernie trudno łączyć poszczególne komponenty, szczególnie stając przed decyzją o zakupie konkretnego z nich.

Po uformowaniu podłoża, jak i również często udekorowania ceramicznymi przedmiotami, bądź naturalnymi skałkami lub korzeniami, można przejść do ugoszczenia w akwarium żyjątek. Oczywiście odbywa się to w konkretnych odstępach czasu, w zależności od tego, co ma się znaleźć w środku. Po obsadzeniu roślin, należy trochę odczekać, zanim wpuścimy pierwsze rybki. Doświadczeni hodowcy doradzają, by odstęp pomiędzy uruchomieniem akwarium, a wpuszczeniem pierwszej rybki wynosił od 7 do 14 dni.

Wpuszczamy rybki

Samo umieszczenie ryb w wodzie, nie należy do łatwych czynności, a przynajmniej trzeba wykazać się dużą wiedzą na temat obsadzania ich w nowym środowisku. Należy wiedzieć, które gatunki powinny pojawić się w akwarium jako pierwsze, a które mogą później dołączyć, nie odwrotnie. Bardzo ważną zasadą jest izolowanie chorych bądź podejrzanych o chorobę rybek. Pojawienie się chociaż jednej zarażonej, może przyczynić się do wyeliminowania wszystkich osobników. A dla każdego akwarysty, nawet początkującego, będzie to duża strata.

Decydując się na zamówienie zbiornika, możemy liczyć na to, iż aranżacja akwarium również będzie punktem wsparcia. W końcu zadanie nie zalicza się do łatwych i czasem jest lepiej oddać je w ręce doświadczonych akwarystów, którzy zajmą się zagospodarowaniem akwarium w sposób profesjonalny.

Będąc jeszcze na etapie planowania akwarium, nie można pominąć bardzo istotnego elementu jakim jest wybór szkła z którego nasz zbiornik zostanie zbudowany. to z jakiego szkła zostanie stworzony, będzie miało później duży wpływ na wizualny odbiór całości naszej aranżacji. Możemy więc zdecydować się na tradycyjny rodzaj szkła Float albo droższe ale znacznie bardziej efektowne pod względem wizualnym szkło OptiWhite. Budowa akwarium z tego typu szkła, została szczerzej opisana w artykule Akwarium Optiwhite.

Akwarium Only Fish

Akwarium rafowe 720LAkwarium Only Fish w Polsce należy nadal do rzadkości, ale nie ma co ukrywać, że jest jednym z najbardziej efektownych zbiorników, w których hoduje się rybki. Wielu początkujących hodowców nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Akwarium Only Fish jest niczym innym, jak stworzeniem jak najbardziej naturalnego środowiska dla rybek żyjących w morskiej wodzie. Dlatego też, akwarium te inaczej nazywane jest rafowym. Oczywiście obecność naturalnej rafy koralowej jest niezmiernie trudna do utrzymania, w związku z tym istnieje możliwość wykorzystania równie pięknych odlewów z żywicy. Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych różnic. Patrząc na takie akwarium można odnieść wrażenie, że w domu mamy wycinek dna morza lub oceanu.

Rozwój hodowli

Z upływem czasu obecność akwarium, które nawet docelowo miało być uzupełnieniem wystroju wnętrz, może zacząć inspirować jego właściciela. Dlatego nie jest to nadzwyczajne, że hodowcy rybek lub samych roślin zamierzają je bardziej urozmaicić lub rozwinąć. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego aranżację w akwarium można zmieniać w nieskończoność.

 

Kontakt

Obsługujemy klientów z całej Polski

+48 609-897-709

Warszawa - Bielany

Call Now Button